Stoned in Paradise

Stoned in Paradise

A fiatalok és az olvasás

2025. július 01. - BEn

A mostani fiatalság nem nagyon olvas. Ezt pontosan tudom, hiszen én mostani is vagyok és fiatal is. Egy 2013-as mérés alapján a magyar fiatalok (15-25) mindössze 37%-a olvas rendszeresen, ebben az a legszomorúbb, hogy ez egy 12 éves mérés, szóval valószínű ez a szám azóta még kisebb lett. És ebben a cikkben megpróbálok olyan ötleteket feldobni amivel talán egy pár százalékkal megnőne a rendszeresen olvasó fiatalok száma.

Én büszkén vállalom, hogy abba a 37%-ba beletartozok. Azt hiszem senki sem lepődik meg azon, hogy majd egyszer szeretnék hivatalos újságíró is lenni, így nyilván ápolnom kell a saját szókincsemet, így egyértelműen bele kell tartoznom abba a bizonyos százalékba, de meg tudom érteni, hogy akik nem olvasnak rendszeresen, azok miért teszik ezt, ugyanis a magyar kötelező olvasmányok listája borzalmas. Itt nem magukról a könyvekről beszélek, mert azok nyilván megismételhetetlen és fontos alkotások, ellenben kezdenek egy kicsit elavulni, ugyanis drága nagyszüleink is ugyanezekkel a könyvekkel kezdték az olvasói karrierjüket, és már ők se szerették őket. Így én megváltoztatnám a kötelező olvasmányok listáját és struktúráját azonnali hatállyal. 

Az én véleményem szerint nagyon sok gyerek azért sem olvassa el ezeket a könyveket, mert kötelezőek, és lehet, hogy mást szívesen olvasna, de éppenséggel a Szent Péter esernyőjét pont nem akarja. Ezért az első fontos változtatási javaslatom az lenne, hogy évfolyamonként ne csak egy könyv legyen, hanem legyen választási lehetőség. Legyen például öt könyv amiből mindenki azt olvassa el amelyiket akarja, sőt ezekből évente cserélődhetnének is, nem az összes, de bőven elég két állandó könyv egy adott évfolyamban. 

puf.jpgÉn nem nagyon emlékszem, hogy alsóban lettek volna kötelező olvasmányok a Sirály a Király-on kívül, de a szerzőjére Bosnyák Viktóriára még kifogok térni később, így erről csak annyit, hogy ez egy tökéletes könyv harmadikosoknak, izgalmas, és a nyelvtannal is foglalkozik, egyszerre oktató és szórakoztató. Ilyen könyvekre lenne szükség és nagyon örülök, hogy ez már hivatalosan is kötelező, ez szinte az egyetlen jó dolog a rendszerben. 

A másik jó dolog az Móra Ferenc alkotása a Pál utcai fiúk. Ezt a művet szerintem senkinek sem kell bemutatnom, ez az egyetlen olyan kötelező olvasmány a felsős évfolyamokban, amit nem cserélnék le, mert ez kiállta az idő vasfogait, és egyáltalán nem lett elavult. Az egyetlen mai fejjel is élvezhető, érthető könyv a kötelezők közül. Ám az általam felépített rendszerben mégis kellenek mellé könyvek. Másik négy hozzá hasonló könyvet biztos, hogy nem fogok tudni felsorolni, de egyet biztos, ami pedig nem más, mint az előbb említett Bosnyák Viktória számomra legendás trilógiájának első része a Tündérboszorkány. Ami hasonló a két könyvben, hogy mind a két regény nagyából ugyanabban a korosztályban lévő gyerekekről szól mint akiknek olvasniuk kell, így könnyen tudnak hozzájuk kapcsolódni és jobban beletudják élni magukat, csak míg a Pál utcai fiúk a grund megvédéséről szól, addig a Tündérboszorkány egy szó szerint tündéri könyvtáros néniről és az magyar kultúra megvédéséről szól. 

egricsillagok.jpg

A legnagyobb bajom nekem a hatodikos kötelezővel, azaz az Egri Csillagokkal van. Gárdonyi Géza nem egy könnyű író, így odaadni egy hatodikos kezébe az ő egyik könyvét szerintem egy borzalmas döntés. Ugye a könyv eléggé szorosan kapcsolódik a történelemhez is, viszont a tananyag szerint hatodikban még közel sincsenek az egri vár ostromához, és még a nyelvezet miatt unatkozni is fog a gyermek olvasás közben. Én Gárdonyi Gézával mostanában fordítások miatt találkoztam, mert a görög irodalom nagy részét ő fordította, de én komolyan mondom hamarabb megérteném őket eredeti nyelven mint Gárdonyi fordításában és így még érthetetlenebb az, hogy ő a hatodikos kötelező olvasmány szerzője. Én hatodikban maradnék a kalandregényeknél, amik semmilyen szinten nem kapcsolódnak a magyar történelemhez, hiszen az még nem tananyag akkortájt, és szerintem simán lehetne külföldi szerzők könyveit berakni ide, például Mark Twain-től a Tom Sawyer kalandjait és a Huckleberry Finn kalandjait, vagy Daniel Defoe-tól a Robinson Cruseo-t. Tudom, hogy Magyarországon a kötelező olvasmánynank magyar szerzővel kéne rendelkeznie, de sajnos nem olyan jó a tudásom magyar ifjúsági szerzőkből, ezért ajánlok inkább külföldieket, és nem is mondom azt, hogy konkrétan ezeket a könyveket kéne kötelezővé tenni, hanem inkább egy iránymutató, hogy mihez kéne hasonlítania az új kötelezőknek.

magyarpeteresernyoje.jpg

A hetedikes kötelező olvasmánnyal nekem nincsen akkora bajom. Kivéve egyet, de az hatalmas. Ez nem más mint a hossza 328 oldalas verziót olvastam én ebből, és nagyon unalmas és elnyújtottnak éreztem, és ez a könyv volt nekem az utolsó olyan általánosos kötelező, amit akkor olvastam mint kellett volna. Ezt nem úgy kell érteni, hogy emiatt a könyv miatt hagytam abba az olvasást, hanem úgy, hogy a Légy jó mindhalálig-ot nem nyáron olvastam, hanem még hetedikben, január környékén. Tehát a Szent Péter Esernyője nem tudta elvenni a kedvem az olvasástól végleg, de ideiglenesen igen, mert a két kötelező között nem volt másik könyv amit elolvastam volna.

Én úgy tudom, hogy vannak ennek a műnek rövidebb változati is, és azok tökéletesek lehetnek. A többi könyv közül az egyikre biztos, hogy Nemere István A fantasztikus nagynéni sorozata egyik részét ajánlanám, én csak az egyiket olvastam a négyből, A titokzatos padlás címűt, de ez a sorozat harmadik része, így nem gondolom, hogy azt kéne betenni, hanem akkor már az első részét. 

legy_jo_mind_halal.jpg

Mint már említettem én azt a könyvet nem akkor olvastam, amikor kellett volna. Ettől függetlenül én élveztem, bár ha nyolcadikban olvastam volna, az jobb lett volna, mert ugye a szülőktől való eltávolodás egy nagyon fontos témája a könyvnek, és az nyolcadikban sokkal relevánsabb téma mint hetedik telén. Így ezt a könyvet se váltanám le, inkább hoznék mellé két külföldi szerző művét, amiket én nyolcadik környékén olvastam, és nagyon tetszettek. Az egyik George Orwell Állatfarm című legendás alkotása, a másik pedig Lois Lowry Az emlékek őre, ami szintén egy nagyon ismert könyv. Ezek a könyvek komoly témákat boncolnak, és eltérnek az előbbi évfolyamok kalandregény központúságától, de szerintem simán odaadhatóak egy nyolcadikos kezébe, nem lesz belőle baja. 

Nagyjából ennyi ötlet jutott eszembe, hogy hogyan tudnának a fiatalok többet olvasni, de van még egy dolog, ami nekem is segített visszatérni az irodalom mezejére, ez nem más mint a zene. Van nagyon sok olyan magyar előadó, aki irodalom szintű szövegeket ír, ezekből sorolok fel egy párat. Nyilván az összes magyar alter zenekart ide lehetne hozni, de én csak hármat emelnék ki közülük. 

Elefánt

Szendrői Csabát már szerintem kiemeltem egy párszor mint kedvenc magyar szöveg írómat, így őt nem hagyhattam ki. Az ő szövegei versekkel érnek fel, vagyis hát sokszor azok is, mert van már négy verses kötet is, mellesleg nekem ebből három meg is van. Nagyon szép szövegeket tud írni, amiket sokszor lehet sírni, de lehet rajtuk nevetni is. Néha van amikor csak őszinte érzések vannak benne a szövegekben, ezek a legszívbe markolóak, mint például a Sokáig vártalak strófája. De nem állak messze tőle az olyan csodálatos költői megoldások sem, mint a következő négy sor: 

Tél van, az ablakra lehelem kiNeked éppen a lelkemet
Írok rá valami szívbe markolótAz elhordja a törmelékeket
Ez a képből képből képbe menés teljesen elképeszt és csak elfogult rajongással tudok Szendrői Csabáról beszélni. 
Galaxisok 
Régen ezt a zenekart nem csak simán Galaxisok-nak hívták, hanem Szabó Benedek és a Galaxisok-nak, amit én teljes mértékben megértek, mert Szabó Benedek szövegei egy nagyon központi szerepet töltenek be a zenekarban. Van olyan albumuk, amin Örkény módjára ilyen 3 perces novellákat ír, de ezek mellet ő is tud nagyon szép dalszövegeket írni, amin ha úgy kívánja az ember egy pár könnycseppet is el lehet morzsolni. A háromperces novellákat a Történetek mások életéből című albumukon írta, az általam említett szomorú szövegeit meg több albumon is, de én a Focipályákon sétálsz át éjszaka című lemezen szerettem a szövegeket. Innen idéznék egyet az Innen el című dalból:
Elviszlek innen, gondolom magamban
De én sem tudok elmenni innen
Az esély megvolt, eljött és elmúlt
Majd jönnek mások, és elvisznek innen
Akkor majd elmegyek arra a helyre
Ahol először megöleltelek
És elkezdem a hátralévő
Életem nélküled
De még sok más csodálatos részlet van Szabó Benedek szövegeiben amit megéri felfedezni. 
Analog Balaton
Az Analog Balaton ugye elektronikus zenével keveri az alternatív hozzáállást, ami leginkább szövegekben látszódik. Nagyon megdöbbentő érzelmi szintek mutatkoznak meg a szövegekben, de a legkiemelkedőbb sor ilyen tekintetben a Könnyű című dalukban van, ami így hangzik: 
Leszarom kinek az ágyában aludtál
Egy nagyon lecsúszott élet szakaszt mutat be a szövegeiben Zsuffa Aba és ezért nagyon sok utalás van szerfogyasztásra, és erre a tipikus lecsúszott panel létre, mint például az Acid című dal első két sora:
Szép körúti lakásban
Nyúlják a cigimet hárman
Leszarom, ha beálltam
Joghurtos kanalak az ágyban

Ma már csak nevetek főleg
Chipses meg dekkes a szőnyeg
Nézem a gépen a nődet
Valamit én is nyúlok tőled
Beton.Hofi 
Beton Hofi szövegírási munkásságáról is nagyon sokat áradoztam már a tavalyi év végi listában. Elképesztően szeretem azt a kettőséget ami az ő szövegeiben megrejlik, ahogy ő fogalmazott "Bennem van a zene meg a szolganép a gyárban". Aki felszínesen hallgatja csak annak is megüthetik a fülét nagyon erős sorok, aki figyelmesen olvassa az elalél, aki nem feltétlenül egy irodalomban érdekelt ember annak megvannak a közéleti utalások és a vicces sorok, aki pedig értékeli az irodalmi szintű szövegeket annak is fognak tetszeni Beton Hofi szövegei. Csodálatos. Egy példa a közéleti utalásos, könnyedebb oldalára Hofi szövegeinek, a POP című dalból:
Hogyha ti vagytok a rap, akkor leszek én a pop
Hogyha ti vagytok a top, akkor leszek én a flop
Faszi merre van a Benz mennyi-mennyi az a sok?
Minden sorom Tények én nem nézеk híradót
És egy példa a költői oldalára is a Margaréta című dalból:
A tanácsok helyén hallod kurvára hiányzolMindennap elázom, mindennap piázomÖntsem ki a részem, hallod nem cseng ki a számodHiányzol igen, de már bölcsebb vagyok látodÉs ez dicsre hív a szóban, dicsre hív a szóbanEgyre szelídebben ahogy visszaringatóbanKacsát etet, nevet, de már nincs velünk a szóbanEgyre szelídebben, ahogy visszaringatóbanMegígérted tedd velem, hogy többet nem nyafogokEgyszer visszaírok, de nem ma fogok
Glsch 
Egy újabb rappert hoztam, aki sajnos nem olyan ismert így szólóban, de a Slow Village formáció oszlopos tagjaként szerencsére sokan ismerik. Szóló karrierjében az általam szép hip-hopnak hívott műfajban alkot, és a szép jelző itt inkább a szövegek miatt került oda. Az egyik kedvenc szerelmes dalom a Felhőtlen is az ő dala, de most nem abból a dalból hoztam részletet, hanem az eddigi egyetlen szóló anyagának a Zúgó-nak a címadó dalából idéznék:
Vadvirágok a balkonládában, a párnán
Csak szekrény illat vár rád
Ennyi lenne, amit itt találnál
Boldog állatok a hintaágyban, és mindjárt dél -
Apróságok, amikért mindent megtennék
Csak hallgassam, ahogy zúg
Ahogyan játszik a kő peremén
Ahogy a vadaknak oltja a szomját
Mégis mindent körbe kerít
És a vége itt érjen el
Egyenes háttal a nagy zenekarnak
Csendes karmesterekkel
Ebben a csobogó, hangos zajban
Csak hallgassam, ahogy zúg
Tehát ez nem egy tipikus rapper téma mert egy folyóról szól ahol a szerző nagyon sokat járt fiatal korában és erre a kedves emlékre emlékszik vissza, mindezt bőgatyában hatalmas szakállal és baseball sapkában. Olyan szép ez az ambivalencia. 
6363
6363-ról az az Gegéről is elég sokat írtam a tavalyi év végi listámban. Ott is nagyon sokat beszéltem a szövegeiről, és ezt itt is megfogom tenni, mert nagyon szeretem az ő szövegeit is. Jellemző rályuk a nagyon sok szójáték és a nem a legkomolyabb hangvétel, ám de amikor kijön belőlük egy-egy komoly téma az nagyon oda tud ütni. Például az ő szerelmes szövegei is nagyon szépek, sőt talán a top3 szerelmes dalaim közül kettő az övé, de csak az egyikből fogok elhozni egy kis részletet, mert a másikat egy szójátékra szánom. Elébb jöjjön a kedvenc szerelmes dalom a Pont..-ból egy kis részlet:
Pont úgy kezdem, hogy kijelentek,
mert őszök jöttek, színek mentek,
meleg volt, aztán hirtelen meg hidegebb lett.
Míg megtanultam nemet mondani,
nem gondoltam, hogy újra kell majd tanulnom az igeneket.
Hogy nem maradunk idegenek egymásnak.
Féltem, hogy mi lesz majd, ha rontok, mert nem tudtam,
hogy mit jelentek neked.
Hogy kérdőjelek, vagy pontok?
És most egy kis szójáték a rapszöveg1 című dalból:
Ezek már nem alvó szegek, ez szöges ellentét.Ez megállíthatatlan, szóval szünetet sem kér.Akkor is lehagynálak, ha üresbe mennék.Azt kívánom, mint egy telipakknak, üssenek ketté!Isten ments, hogy megértsd az übermensch elmém! (Nietzsche nálam jobb)Ha beefet akarsz, indítom a darálót,Csak most lettél ilyen szar, vagy így jöttél ki anyádból?Nem évek, nem rutin, egyszerűen jobb vagyok.Ott minden sor talált, itt betalál, mer találó.Nekem az igényesség a sikerhez kabalaA te sikered sok feltételes mód - hahaha
Nem sztárok, vagytok maximum űrszemét.
Így első blikkre ennyi előadó jutott eszembe akinek szövegei felérnek egy irodalmi élménnyel, de ha kicsit többet gondolkodok már most kihagytam vagy három további említésre méltó szövegírót, szóval még lehet folytatom ezt, például összeszedem a kedvenc szövegíróimat, úgy is olyan rég írtam listát. 

sip.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://stonedinparadise.blog.hu/api/trackback/id/tr9618896224

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása