A Havi Hatos mellé behozok még egy személyesebb sorozatot, ahol tízes listákat állítok majd össze az én kedvenc zenéhez tartozó dolgaimból vagy embereimből. Az első kör az énekeseken van, és azt még megjegyezném, hogy ez nem érdemi sorrendben van, mert mindegyikőjüket ugyanannyira szeretem, csak valami koncepciót ki kellet találnom. Kezdjünk is bele!
10.Csongor Bálint (Subscribe, Useme)
Én a Subscribe-ot nem hallgattam sosem, de mindig neki akartam állni a diszkográfiájuk megismerésének. De a Useme-t nagyon szeretem, talán az egyik kedvenc hazai zenekarommá nőték ki magukat. A Useme-ban a legjobban Bálint énekét és szövegeit szerettem mindig is. Ő tette számomra különlegessé a zenekart. Nagyon szeretem a hangját, szerintem kiemelkedő a szcénából, és nem csak nagyon jól énekel, hanem ordibálni is kiválóan tud. És nem csak magyarul tud szöveget írni és azt elő is adni, hanem angolul is, és ez is nagyon különleges szerintem. Hiszen az AWS-nek is van egy angol nyelvű albuma, (ezen az albumon Bálint is szerepel vendég énekes ként) de amikor a Fekete Részem lemezről dolgoztak fel dalokat angolul, úgy nem jött át az üzenet. De Bálintnak szerintem jobban áll a magyar nyelv. És hogyha az előbb megemlítettem az AWS-t akkor azt se felejtsük el, hogy Bálint volt az egyik legnagyobb inspirációja Örsnek, tehát lehet, hogyha nincs Subscribe akkor AWS se és akkor nagy valószínűséggel nem is írnék nektek soha. Szóval köszi Bálint, hogy segítettél nekik, és ezáltal megmutatták nekem a metal zene apró kis szeletét. És az első koncerten, ahol voltam, ott is fellépett a Useme-val és eszméletlen jó volt élőben is, szinte stúdió minőséget hozott és mint már említettem egy korábbi írásomban, ott szerettem meg igazán a Useme-t és Bálintot is.
9.Tatiana Shmalyuk (Jinjer)
Az ukrán énekesnőt mint szerintem sokan mások, én is a Pisces című dal miatt ismerem. Már az a dal miatt is nagyon megszerettem az egész zenekart, de igazán a King of Everything album után kedveltem meg őket és Tatianat is. Bár ez a mondat igazán furán hangzik de nyilván nem érzelmileg kötődöm hozzá. Csak a hangját szeretem nagyon. Mert hörög és énekel is, de szinte ő az egyetlen akit stúdió felvételek alapján sosem tudom eldönteni, hogy férfi-e vagy sem. Mert már általában hörgés alapján megtudom mondani, hogy milyen nemű az énekes, de nála sose vagyok biztos abban, hogy Jinjert hallgatok-e. Ezért is tartom nagyon különlegesnek Tatiana hangi adottságait. A Jinjer alapból djent zenét játszik, de néha van amikor belassulnak és reaggiet játszanak, és Tati van amikor arra rá raggazik és az is elképesztő. És leginkább egy dolgot sajnálok a Jinjerrel kapcsolatban azt, hogy még nem láttam őket élőben, de apukám már volt koncertjükön, amiért nagyon irigy is vagyok rá.
8. Howard Jones (ex-Killswitch Engange, Light The Thorch)
Vele én tavaly találkoztam elősször, amikor elkezdtem ismerkedni a metalcore világával és vele együtt a Killswitch Engange zenéjével. A The End Of Heartache-el kezdtem és aztán jött a As Daylight Dies és a második Killswitch Engange című album. Ezen a három albumon pont Howard énekel, és a többi album, amin már Jesse Leach énekel az nem is tetszik annyira. Nekem azokról nagyon hiányzott Howard hangja. De szerencsére rátaláltam a Light The Thorch-ra ahol ő az énekes, és ugyan úgy metalcore zenét játszanak csak egy kicsit modernebbet mint a Killswitch, de nyilván ne hasonlítsunk össze egy 1999-ben alakult legendás együttest egy 2012-ben alakult amúgy számomra különleges, de tök átlagos metalcore csapattal. De az biztos, hogy Jónás (Jones) mindenhol maradandót alkotott és nagyon várom már az új Ov Sulfur deathcore csapat albumát, mert ott fog vendégeskedni. Bár biztos jó lesz, mert már egyik dalukban már közreműködött Tim Lambesis az As I Lay Dying vokalistája, ami szintén egy metalcore zenekar. Na mindegy én attól még izgulva várum március 24.-ét.
7.Eddie Berg (Imminence, bear mountain park)
A svéd énekessel én tavaly találkoztam előszőr a Temptation című Imminence dal kapcsán. Már az a dal is megfogott a lágy refrénével, durva és váratlan breakdownjaival és a hegedű megjelenése miatt. Akkor még nem tudtam, hogy a hegedű nem csak egy szerzeményükben szerepel hanem 4 éve szinte az összesben. És a legkülönlegesebb velük kapcsolatban az az, hogy nem külön hegedűs van a zenekarban, hanem Eddie Berg játszik rajta, míközben angyal módjára énekel és démoni hangokat is ad ki magából. És Eddie nem csak ezzel nyűgözött le, hanem csodálatos, léleksimogató szövegivel is. Amúgy a stílusát is kedvelem, főleg a haját, de ez most mellékes és az ifjú svéd frontember nem csak egy bandában nyújt kiváló teljesítményt, hanem a tesójával, Fredrikkel közös bear mountain park című mellék projektjében is. A bear mountain park egy egész jó kis zenekar. Megtartja az Imminence szintű szövegeket, de egy nagyon nyugodt és érzelmes köntösbe bújtatva. Nagyon sajnálom, hogy még nem jutottam el egy Imminence koncertre sem, főleg azért mert tudom, hogy az In Flames-el turnéztak, na de sebaj majd a következőn talán ott leszek.
6.Kovács Krisztián (Fish!)
A listán szinte csak metalcore énekesek szerepelnek, összesen két kivétel van. Az egyik Tatiana, hisz a Jinjer egy djent zenekar. A másik Krisztián, aki a punk-rock Fish! zenekarnak a frontembere. Az együttesben számomra mindig ő volt az aki egy kicsi pluszt tudott adni. Hiszen Senior Hal szövegei igazán kiemelkedőek lehetnek a punk szcénában. Bár ezt nem tudhatom, hiszen csak Fish!-t szoktam hallgatni ezen a műfajon belül. De Krisztián csomó embert megbánthatna a szövegeivel, de azok akikről szólnak pont nem értik. Én is mindig eltervezem, hogy ezt elmondom a hülye osztálytársamnak, de mindig rájövök, hogy felesleges, mert nem értenék, de ami méginkább elszomorító, az az hogy még lehet, hogy ezek a bizonyos emberek még ordibálják is ezeket a strófákat a koncerteken. De Krisztiánnak nem csak a szövegei és a hangja jó, hanem szerintem a humora is, ami a dalszövegeiben is megtapasztalható. Ha eszméletlenül szar kedvem van akkor is vagy Fish!-t hallgatok a szövegekre figyelve, vagy a következő énekes(ek) zenéit hallgatom. Nem is meglepő, hogy a felvételi időszak alatt szerettem meg annyira a bandát, hogy Krisztián a Barba Negrából, egészen a listámig jutott. De kívánok neki ennél nagyobb örömöt is az életben, például azt, hogy márciusban találkozzon velem a tatabányai koncertjén. És remélem, hogy velem is iszik egy Fütyülőst, ha már apukámmal is ivott ugyanazon a koncert helyszínen.
5.Nico Sallach, Kevin Ratajczak (Electric Callboy)
Nico és Kevin a német (álltalam partycorenak hívott stílusban alkotó) Electric Callboy vokalista párosa. Nico (a szöke) az énekért felel és Kevin ( a barna) a hörgésekért. Mind a kettőnek nagyon jó hangja van és nagyon szeretem mind a kettőt mint énekes, és ezért nem tudtam őket szét választani. Mert nekem ők ketten tesznek ki egy énekest. Amiben Nico nem jó, abban Kevin kiemelkedő, és amiben Kevin marad allul abban bajszos társa jó. (Igaz, hogy a képen mind a kettőjüknek van bajsza, de a való életben csak a Niconak van.) És ha már az énekes madárról beszélünk, akkor nem mehetünk el az mellett, hogy micsoda ős tehetség ő valójában. Eszméletlen hangja melett az ének dallamai is felismerhetőek szinte egy szó kiéneklése után. Mindenki hallgassa meg most a Neon című dalukat, hogy bebizonyosodjon arról, hogy milyen jó az ének technikája a csávónak. Na de beszéljünk Kevinről is. Ő is eszméletlen hangokat tud kiadni magából, csak tőle nem a bugyid repül le magától, hanem a füled. Ő nem lesz vonzóbb attól, hogy elkezdi csinálni amit tud, hanem pont, hogy rémisztő lesz. De nem csak a hangjukat szeretem nagyon, hanem a humorukat is. És az előző szereplő Kovács Krisztián humorának ők pont az ellentéteik. Ők nem okos humorral operálnak, hanem az összes létező szex poénnal, pisi kaki viccekkel, furcsa öltözetekkel és hajakkal, és ami a legfontosabb a humorukban azok a BAJSZOK. Míly meglepő, még nekik sem voltam koncertjükön, még egy jó ideig nem is leszek, mert az itthoni fellépésükre nem hozzák a Future Palacet, pedig ha hoznák őket én ott lennék az első sorba.(Utólag értesültem róla, hogy a Future Palace is jött velük, de amire én ezt megtudtam már elkeltek a jegyek)
4.Sam Carter (Architects)
Sam a modern metalcore egyik legmeghatározóbb zenekarában énekel, az angol Architects-ben. A banda régen durva hangzásáról volt felismerhető és Tom Sealre gitáros elképesztő játékáról, és a BLEGH! felkiáltásról a breakdownok előtt. De Tom 2016-os hirtelen halálával minden megváltozott. A zenéjük könnyedebb lett és a szövegeik is már csak egy témát jártak körül. Ami nem meglepő, hisz Tom személyében nem csak fő dalszerzőt és szövegírót veszített el a csapat, hanem legjobb barátot és egy testvért is. De a zenekar azóta kiadott három új albumot és turnéznik. Én Sam-et pont a stílus váltás után ismertem meg, ahogy az Architects-et is. A For Those That Wish To Exist című 2021-es albummal. Ezen nem volt se BLEGH!, se breakdown és annyira kreatív gitározás sem. De nekem ez annyira tetszett, hogy belehallgattam az All Our Gods Have Abanoded Us című 2016-os megjelenésükbe. Ami pont a FTTWTE ellentéte. És Sam-ben pont a zenei kettősége tetszik. Tud eszméletlen módon hörögni, ugatni krákogni, konkrétan mindent tud amit egy durvább stílusban lévő énekesnek kell, de utána két albumon meg úgy énekel mint egy angyal. De nem csak a hangját szeretem, hanem a hallgatókhoz való hozzáállását is. Koncerteken nagyon sokat beszél a mentális problémákról és erre buzdítja a közönséget is, és még a focit is szereti. A következő helyezettben és benne nagy sok közös dolog v,. például az, hogy mind a ketten angolok, régebben durvább zenét játszottak és vegánok. Ha ezek az információk nem segítettek volna akkor berakom ide a közös képüket, hátha az segít.
3.Oliver Sykes (Bring Me The Horizon)
Mint már említettem Oliver is angol, és régebben durva zenét játszott zenekarával a Bring Me The Horizon-nal. De ők nem durva metalcoret hanem deathcoret játszottak. Szerintem abból is a jó félét. És aztán 2012-ben beszállt a zenekarba Jordan Fish billenytűs, ekkor döntött úgy Oliver és Jordan úgy, hogy bemennek a stúdióba és összerakják a modern metalcore legmeghatározóbb albumát a Sempiternalt. Én ezt a lemezt elég későn, 2020-ban hallottam, de meghallgatása után egyből tudtam, hogy nekem tényleg a metal zene lesz a fő műfajom. Addig is hallgattam AWS-t de mellette még minden szart is. De a Sempiternal szinte mindent megváltoztatott, és nem csak bennem hanem az egész metalcore szcénában is, mert máig vannak olyan zenekarok akik ebből a 2013-ban megjelent albumból élnek, és 2-3 évente lemásolják. De 2016-ban ismét stílust váltott a banda, és úgy döntöttek, hogy most ugynazt megcsinálják, amit a Sempiternallal, csak modern metalban. Ez az album lett a That’s The Spirit. Eszméletlen amit Oliver csinál dalszerzőként, szövegíróként és énekesként. Nagyon jó hangja van szerintem, szinte mindenhez jó. Énekelt ő már deathcoret, metalcoret, modern metalt, pop punkot és még poppot is. De a szövegei is elképesztőek. Legjobban szerintem a Hospital For Souls és a Throne dalszövege írja alá ezt az állításomat. Alig várom már az új albumukat. Remélem kijön még idén, és ezzel is valami új stílust tesznek népszerűvé.
2.Chris Motionless (Motionless In White)
Chris egy amerikai metalcore zenekar énekse és szövegírója, de néha dalszerzője is. Régebben ő volt a MIW mindenese. Én miatta nagyon sok dolgot szerettem meg. Például a metalcoret, néhány zenéje és kinézete miatt Marilyn Mansont, a goth stílust és a haloweent. Mióta megismertem a Motionless In White-ot, azóta tudom, hogy ők voltak eddig a legközelebb a szívemhez az AWS-en kívül. Nagyon megfogott elsőre a durvaságuk. De nem csak durvák tudnak lenni, hanem nagyon érzelmesek is, és néha keverik a kettőt. De egyik sem működhetne Chris nélkül. Nagyon illik a hangja a szomorú dalokhoz, ha énekelni nem is tud annyira nagy ívűeket, de legalább nem is akar. És szerintem hörögni is elég jól tud. Szövegei is illeszkednek a zene durvaságához , és a klipekben is mindig ő alakítja a főgonoszt. De ezek mellett a való életben pedig egy nagyon aranyos, kedves és visszahúzódó ember. Koncerteken és klipekben mindig kivan festve, és régebben interjúkat is csak vakolatban adott. De mára már megkomolyodott és valószínű rájött, hogy 35 éves és van egy 15 éves lánya. Ezért már a sminkelést csak show-elemként használja. Még sose voltam koncertjükön, de majd egyszer talán eljönnek szülőhazámba.
Még mielőtt felfedném első helyezettemet, megemlítenék néhány embert, akik végül nem fértek fel a listára:
Szendrődi Csaba (Elefánt), Will Ramos (Lorna Shore), Clemens Rehbein (Milky Chance), Aaron Stainthorpe (My Dying Bride), Tom Barber (Darko US), Danny Worsnop (Asking Alexandria), Courney LaPlante (Spiritbox)
1.Siklósi Örs (AWS)
Aki kicsit is ismer engem, annak nem kell bemutatni Örsöt és az AWS-t. De aki nem ismerné őket, ők a magyar Bring Me The Horizon. Kicsit fura hasonlat, de megmagyarázom: Ugye már beszéltem róla, hogy a BMTH szinte stílust alapított, de legalább is a legmeghatározóbbak voltak a műfajukban, és ilyen az AWS is. Máig vannak zenekarok akik csak AWS álltal inspirált dalokat tudnak játszani és nincs semmi egyedi a zenéjükben. De ehhez Örs is kellett. Akármennyire szeretem az AWS zenészeit, de nélküle ma nem ugyanott tartanának. De hiába lettek ilyen sikeresek és kikerülhetetlenek a magyar metal szcénán belül sajnos történt egy tragédia a zenekarban 2021 február 5.-én. Ugyanis ekkor Siklósi Örs szervezete feladta a leukémia elleni küzdelmet. Azóta ez a nap több ezer ember számára lett gyász nap, beleértve engem is. Hiszen Örs volt az a személy aki miatt először megnövesztettem a hajam, hogy hasonlítsak rá, miatta vettem gitárt a kezembe, hogy eltudjam játszani az „Édes mint a só” című dalt, és miatta írom ezt az egészet, hisz ő szeretette meg velem a metalt. Ő volt az az ember akire apukám melett midig is példaképemként tekintettem. Miattuk vagyok ember. Mind a ketten tanítottak, csak míg apám a szavával, Örs a szövegeivel. És Örs halála is hozzá járult az életemhez, mert ő nem csak az első szenvedélyem volt, hanem az első traumám is. Az a bizonyos februári nap óta nem sírtam úgy igazán, és nem is akarok. Borzalmas volt. De már mondhatni túl vagyok az egészen. Most jöhetne az átlagos szöveg, hogy: Nekik a koncertjükön… De AWS koncerten voltam már, de Örsöt koncerten már nem láthatom többet. Még nem tudom, hogy ez jó vagy sem, de elfogadtam. Most is elköszönök tőled, te csoda, mert megérdemled. Szóval, szia Örs majd találkozunk odaát.