USEME-Világvevő
Album bemutató
A mai lemezünk az USEME névre hallgató magyar supergroup debütáló albuma, ami idén lesz hét éves. Amikor ezt megtudtam el sem hittem. 2016 már hét éve volt. Számomra ez volt a legszebb időszak eddigi rövid életemben. Másodikos voltam, minden délután önfeledten futkároztam az iskola udvarán, és apukám által már óvatosan ismerkedtem a metal zene világával. Ekkor még nem is számítottam rá, hogy hét év múlva eljön értem a felvételi szörny és kifacsar, mint egy darab citromot.
És miért is supergroup az USEME? Legfőképp azért, mert olyan ismert zenekarokból állt össze a zenekar, mint a Subscribe, név szerint: Csongor Bálint énekes és Anga-Kis Miklós basszusgitáros, a The Idoru-ból és a Blind Myself-ből ismert Szalkai Tibor gitáros, a Special Providence dobosa, Markó Ádám és a régebben a SuperSize Recording-ot vezető Varga Zoltán billentyűs. De ismertségüket és elismertségüket, az is mutatja, hogy ötüknek összesen 7 Fonogram-díjuk van. Ezek az információk alapján azt is gondolhatnánk, hogy ez egy metalos megőrülés lesz, hiszen a Subscribe egy alternatív metal zenekar, akiknek volt egy időszakuk, ahol jazzes modern metalt játszottak. A The Idoru egy post hardcore zenekar és a Blind Myself egy hardcore egyesület. A Special Providence pedig a jazz zenét ötvözi a metalal. De nem, mert ez egy pop-rock lemez. De azért nem mondtak ellent a múltjuknak, és van rajta egy-két durvulás. Ilyen dalok például a Végszó és A gondolatok a kettőnk táncáról című szerzemények. Vannak rajta még rendszer kritikus dalok is, mint a Világvevő, amely egy komolyabb hangvételű dal, de a Felhővitorlás ezt egy közvetlenebb, funkys köntösbe bújtatva adja át üzenetét, ami nem más, mint az, hogy az embereknek jobban oda kéne figyelniük egymásra, és akkor élhetnénk egy békés világban. Az album tele van hatalmas ívű refrénekkel, amiket nem is csodálok, hisz, ha én is egy olyan csodálatos énekessel dolgoznék, mint Csongor Bálint, nem hagynám, hogy a torkában lévő csoda ott is maradjon. Ezeket a refréneket én legjobban, a Hova tartunk? és az Élni végre című dalokban tapasztaltam.
Szövegek szerint három különböző csoportba tudnám sorolni ezt a 11 dalt, ami a korongon szerepel. Vannak az előbb megismert rendszer kritikus dalok, amiket én még kiegészítenék egy számmal, ami nem más, mint a Végszó. Szerepelnek még a lemezen önbizalom növelő, mentális segítséget nyújtó nóták is, ilyen szerzemények a Minden hullám partot ér, Nem vagy egyedül, Élni végre és a …van miért. És vannak a szerelmes dalok. Ezek a Gondolatok a kettőnk táncáról, „Hova tartunk?”, Légy a hősnőm és a Vigyázom palotád. Az utolsó kategóriát nagyon féltem szerelmes daloknak elnevezni, mert ilyenkor többek között én is arra asszociálok, hogy már megint valami nyálas undormányt fogok hallani. De itt ez nincs így. Mondhatni Csongor Bálintnak sikerült megreformálnia a romantikus dalokat. Hisz szövegeiben nem csak a feltétlen öröm található meg, hanem a Gondolatok kettőnk táncáról című dalban megfogalmazódik benne a gondolat, hogy mi lesz, ha már nem lesz a Föld, és ezáltal mindenki meghal, de ő csak táncolt szerelmével ahelyett, hogy fontos dolgokat csinált volna. De a dal végére rájön, hogy a legfontosabb, amit tehetett magáért, az az volt, hogy ő többet táncolt kedvesével a kelleténél. De Bálint szövegei az összes dalban kiemelkedőek. A Világvevő című dalban lévő, „Ha nem lennél útba én meghalnék érted” sort gyakran szoktam mondogatni az osztálytársaimnak. Tehát vannak olyan szövegek, amik könnyen megjegyezhetőek és a mindennapi beszédbe beleépülhetnek, ami szerintem nagyon fontos egy pop-rock albumon. És ami a legjobban tetszett a korongon, az az intro Minden hullám partot ér és az outro …van miértnek közös szövege. De amíg az intro nyugodtabb, lágyabb vonalat képvisel addig az outro ezt durvábban teszi.
Szerintem ez nem csak a legjobb első album, amit valaha hallottam, hanem 2016 egyik legjobb magyar rock/metal albuma. A zenekar többi albuma is hasonló szinten van, de sajnos 2023 február 3.-án befejezték pályafutásukat, és valószínű az eredeti zenekaraikra fognak a jövőben koncentrálni, és nagyon remélem, hogy még az év folyamán vagy jövőre írhatok nektek az új Subscribe lemezről. De ha az új korongnak nem biztos, hogy fogok örülni, annak igen, hogy 2019 októberében láthattam őket élőben egy soproni klub koncerten, ahol az AWS előzenekara voltak, és szerintem én ott szerettem meg igazán a USEME-t, ezért Sopron mindig is egy szívemhez közel álló város lesz.